Před 120 lety začaly platit předplatní kupony na MHD

Dopravní podnik hl. m. Prahy si v tomto měsíci připomíná 120 let od vzniku předplatních časových jízdenek v pražské MHD. Vždy byly levnější v přepočtu než obyčejné denní lístky. DPP si připravil výstavu ve stanici metra Florenc a zároveň spustil do prodeje speciální brožuru, věnující se předplatním jízdenkám v hlavním městě. 

DPP v těchto dnech spustil do prodeje speciální brožuru, věnující se předplatním jízdenkám v hlavním městě.(zdroj: DPP).

Již na Nový rok 1899 začaly platit první předplatní časové jízdenky. Roční jízdenka stála 120 K (tedy 600násobek max. základního jízdného), půlroční 70 K. Obě umožňovaly přestupy a neomezený počet jízd v síti elektrických a koňských drah Elektrických podniků královského hlavního města Prahy. Jízdenky si bylo možné koupit jen ve Staroměstské tržnici. Podle pramenů DPP si je koupilo 29 lidí.

DPP si výročí připomíná historickou výstavou ve stanici metra Florenc. Návštěvníci se dozvědí, jak probíhala cesta jízdenek od roku 1989 až do současnosti. Mimo jiné se dozvědí o vůbec prvních předplatních lístcích pro školáky, které byly zavedeny v roce 1912. Dokonce v roce 1913 se objevila nová podoba předplatních jízdenek s fotografií majitele.

Dopravní fandové si budou moci zakoupit v Infocentrech Můstek, Anděl, Hradčanská, Nádraží Veleslavín, Magistrát hl. m. Prahy a  Fanshopu DPP brožuru, která mapuje historii jízdného v Praze, jejíž cena je 40 Kč. Dále se budou moci těšit v následujícím půl roku na vydání svazku Encyklopedie MHD. Ta zmapuje jízdné od roku 1875.

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *