Praha zvažuje, že pokud darujete krev, budete moci jezdit MHD zdarma

Počet dárců krve za poslední tři roky klesá, mezi lety 2016 a 2017 o víc než 16 tisíc. Některá města se snaží zvýšit jejich počet, a to například díky slevám na městskou hromadnou dopravu, nebo dokonce jejím využíváním zcela zdarma. Praha zatím nemá žádné benefity pro dárce. Současná koalice na magistrátu to chce ale změnit. Opozice až na malé výtky souhlasí. 

Současná koalice na magistrátu zvažuje, že pokud byste darovali krev, měli byste MHD zdarma. (zdroj: pixabay.com)

Koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu má podporu dárců krve i v programovém prohlášení. Milena Johnová /Praha sobě/, radní pro zdravotnictví a sociální politiku, chystá seznam benefitů, jež ostatní města umožňují a po koaličním jednání chce vybrat způsob, který by byl nejvhodnější pro hlavní město. „Chceme se inspirovat dobrou praxí z jiných měst, například tam, kde dobrovolní dárci krve mohou jezdit městskou hromadnou dopravou zadarmo nebo třeba mohou jít spolu s někým blízkým do zoologické zahrady zdarma,“ uvádí Johnová. Návrh by podpořilo hnutí ANO nebo ODS, mají ale výhrady. Občanská demokratická strana chce, aby vnímání dárcovství bylo něco, co jednou můžeme potřebovat všichni.

Podobný systém se osvědčil i v Plzni, Liberci nebo Olomouci. „Jízdné, které by zaplatilo těchto zhruba 2900 uživatelů veřejné dopravy, je naprosto marginální oproti tomu, že město Plzeň chce ocenit tyto lidi, kteří mají zlatou plaketu a darují krev,“ pochvaluje si primátor města Plzně Martin Baxa /ODS/.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *