Papírovým jízdenkám v Ostravě už moc času nezbývá

K 1. lednu 2020 má DPO v plánu dovršení plné digitalizace v odbavování, cestující se tak s papírovými jízdenkami nadobro rozloučí. Už nyní cestujícím nabízí řadu dalších alternativních způsobů, jak si pořídit jízdenku.

Jízdenkový automat upozorňující na jeho blížící se konec. (zdroj: ostrava.rozhas.cz)

‚Český cestující je poměrně konzervativní, a když jsme se rozhodli, že nasadíme odbavovací systém využívající karty, věděli jsme, že adopce bude nějakou dobu trvat. Dnes už se ovšem většina jednorázových jízdenek odbavuje elektronicky. Takže jsme v této adopci úspěšní a ke konci papírových jízdenek jsme se tedy rozhodli přistoupit ultimativně,“ vysvětluje rozhodnutí ředitel DPO Daniel Morys.

Alternativou papírových je třeba platba přednabitým kreditem z ODISky, platba bezkontaktní kartou, pomocí mobilního telefonu (Google Pay/Apple Pay) nebo pomocí nové mobilní aplikace MojeDPO.

Místo automatů na jízdenky má DPO v plánu výstavbu sítě automatů na čipové karty, kreditní jízdenky. Vše by se mělo obejít bez papírování.

Kreditní jízdenka (zdroj: dpo.cz)

‚‚Tím, že ukončíme papírové jízdenky, ušetříme více než deset milionů korun ročně. Což může být třeba cena jednoho elektrického autobusu. Jinými slovy můžeme tyto úspory dále distribuovat do věcí, které pomáhají veřejnou dopravu dělat více ekologickou. Mnohem významnějším projektem, než je plně elektronické odbavování, je totiž to, že do roku 2020 budeme bez dieselu,“ vysvětluje Morys.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Tomáš Ondráček

Členem je od října 2018 a je vedoucím projektu soutěže Dopravní návrh. Na stránkách začal psát články v únoru 2019. Píše zejména aktuality z Olomouckého kraje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *