Nový orientační systém v Praze již v příštím roce. Zjednoduší pohyb chodcům

Elektronické cedule s jízdními řády, přehledné informační tabule, aplikace pro řidiče o kapacitě P+R parkovišť či facebookový chat s DPP. To jsou jen některé prvky, které mají usnadnit cestování po Praze. Zatím je ale projekt ve fázi návrhů. Konečná verze celého systému bude známa za pár měsíců a konkrétní změny uvidí Pražené i turisté v příštím roce.

Mohlo by dojít i k instalaci elektronických panelů, které ukazují příjezd nejbližšího spoje i s případným zpožděním. (zdroj: Praha.eu/Oskar Exner)

Nový systém by měl být efektivnější a jednodušší. Vše se urychlí díky online datům. Mapy, ve kterých bude barevně vyznačena docházková vzdálenost, mají ulehčit zejména pěší dopravu. Pomoci by měly i cedule, ty budou ukazovat, jestli není rychlejší projít pasáží. Vstupy do metra budou viditelnější a hlavně dojde k omezení reklamy. Praha se inspiruje od Londýna, Mnichova nebo Curychu.

„Lidi štve nejvíce to, že se v některých situacích cítí zmateni. Například na Masarykově nádraží je vstup do metra označen pouze malou žlutou cedulkou v rohu, podobně je tomu i na Veleslavíně. Na hlavním nádraží zase není vůbec značen východ k autobusu na letiště. Lidé se musejí stále ptát. Složitý je i podchod na Florenci, kde se dá snadno zamotat,“ upozornila Andrea Čirličová, jedna z realizátorek studie. Na Florenci šipky nesměřují na ústřední autobusové nádraží či na Černém Mostě ukazují pouze čísla nástupišť, nikoli kam autobusy skutečně jedou.

O podobě nového systému zatím není rozhodnuto. ROPID je ale s výsledky studie velice spokojen. V příštích týdnech dokončí návrhovou část. Ta půjde v příštích týdnech ke schválení na magistrát, včetně posudkových cen, které zatím nejsou známé. Všechno by mělo být podle Adama Scheinherra, radního pro dopravu, hotovo v horizontu čtyř měsíců. Poté dojde na soutěž na zhotovitele zadání. První vlaštovky máme čekat již začátkem příštího roku. 

Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *