Nevidomým se díky instalaci orientačních majáků v dalších devíti stanicích metra cestuje lépe

Akustická hlášení usnadňující orientaci a samostatný pohyb nevidomým a slabozrakým má dalších devět stanic metra. Jsou v nich instalovány orientační majáky. Nevidomým řeknou, kde se nacházejí nebo jakou mají zvolit kolej.

Kobylisy, Prosek, Hlavní nádraží, Muzeum, Vyšehrad, Budějovická, Karlovo náměstí, Jinonice a Radlická. (zdroj: DPP)

Orientační majáky jsou instalovány ve stanicích Kobylisy, Prosek, Hlavní nádraží, Muzeum, Vyšehrad, Budějovická, Karlovo náměstí, Jinonice a Radlická. Jedná se o zařízení, které nevidomému řekne, kde se nachází. U vchodu do metra se dozví, jak se daná stanice jmenuje či jakým směrem jede eskalátor. Hlášení se zapne speciálním dálkovým ovladačem, který má dotyčný u sebe. Zrakově postižený cestující se tak lépe orientuje.

Většina stanic metra je zvukovými majáčky pokryta, ve zbývajících se průběžně doplňují. „Ve stanicích, kde už nějaký majáček byl, jsme také upřesňovali a upravovali fráze, tedy to, co majáček říká. Hlášení teď poskytují nevidomým více informací. Při odchodu ze stanice je zase ve frázi doplněno hlášení označující vestibul a vysvětlí, na kterou ulici nebo náměstí se z něj zrakově postižený dostane,“ vysvětluje vedoucí Metodického centra odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR František Brašna.

Štítky , , , , , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *