IPR představil nové zastávkové přístřešky

Hlavní město vybralo vítěze designové soutěže na novou podobu přístřešků pro MHD a zábradlí. Autorem vítězného návrhu je duo Michala Froňka a Jana Němečka., kteří vyhráli i předchozí městskou soutěž na podobu nových laviček a košů. Designéři v minulosti v rámci Iniciativy pro lepší město spolupracovali s reklamní společností BigBoard. Ta je hlavním konkurentem francouzské firmy JCDecaux, která nyní provozuje většinu přístřešků MHD. První testovací exemplář naleznete v Praze příští rok v říjnu. 

Vítězem se stalo duo Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Artěl, spol. s.r.o. (foto: IPR Praha)

„Chceme moderní metropoli se vším všudy a k tomu neodmyslitelně patří na první pohled tak obyčejné, ale velmi viditelné věci, jako jsou odpadkové koše, lavičky či zastávky MHD. Na údržbu těchto věcí navíc Praha historicky vynakládá nepřiměřené peníze, a i toto hledisko vítěz soutěže dokázal zohlednit. Jsem rád, že se nyní tyto věci řeší skutečně profesionálně,“ říká radní pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Zadáním jednacího řízení bylo navrhnout takový přístřešek, který je funkční, kvalitní, reprezentativní a má univerzální a nadčasový design. Porotci hodnotili i snadnou údržbu a odolnost proti vandalismu. To vítězný návrh splnil a nové přístřešky tak mají i estetický přínos, navíc i výrazně ušetří náklady na provoz a údržbu, tím pádem může v Praze vyrůst více přístřešků. 

„Zvítězil velice kvalitní návrh, který bude věrně sloužit Pražanům po další desetiletí. Vítězné duo autorů, které získalo prvenství i v designové soutěži na set lavičky, koše a stojanu na kola, dokázalo, že lze skloubit funkčnost a eleganci,“ vysvětluje v tiskové zprávě Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Přístřešky budou z práškovaného litého hliníku černošedivé barvy a reklama se objeví pouze na jednom bočním panelu, všechny ostatní stěny tak budou průhledné. Uvnitř zastávky je umístěn orientační panel, který informuje o čase a datu, odjezdech, předpovědi počasí a také nese název zastávky. IPR si pochvaluje i variantu s průchozí zadní stěnou zastávky. Ta dle slov autorů umožní snadnější přístup a pohyb uvnitř přístřešku a v jeho okolí. Největší novinkou bude již zníměný orientační panel, který bude zobrazovat mnohé podstatné informace.

Testovací prototyp se v ulicích metropole objeví v říjnu 2019. Přístřešky se začnou vyměňovat postupně až v roce 2021, kdy městu vyprší smlouva se současným dodavatelem přístřešků JCDecaux. Společnost podle odhadu IPR vlastní 767 přístřešků, které bude nutné nahradit bezprostředně po skončení smlouvy. Následně se budou vyměňovat dosluhující přístřešky. Před tím musí Praha vybrat nového provozovatele a dodavatele přístřešků, což může s ohledem na možnost různých odvolání trvat delší dobu. Hrozí proto, že do vypršení smlouvy s JCDecaux město nestihne zajistit nový mobiliář. 

Vypsání soutěže vedení města schválilo v dubnu roku 2016, vyhlášena byla až letos v březnu. Přihlásilo se celkem 20 účastníků, do druhého kola jich postoupilo šest. Z těch komise vybrala vítěze, který nyní vyrobí prototypy. Město je pak od října příštího roku vyzkouší na ulicích. Na základě výsledků testu společnost připraví výkresovou dokumentaci k výrobě, kterou bude vlastnit hlavní město a bude ji moci využít při výběrovém řízení na firmu, která mobiliář vyrobí a dodá.

Všechny varianty výsledného návrhu i ostatní soutěžní návrhy naleznete na webu Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *