Hezčí, ale dražší. Příští rok v šesti stanicích metra dojde k rekonstrukci toalet

Dopravní podnik hlavního města Prahy plánuje příští rok opravit šest toalet na trase B. Celkem za rekonstrukci zaplatí 26 milionů korun. To pro cestující kromě lepšího prostředí znamená i dražší použití. Místo pětikoruny zaplatí totiž deset korun.

Příští rok dojde k rekonstrukci šesti toalet. (foto: MCH)

Vyplývá to z rámcové smlouvy, kterou podepsal DPP se společností Klement. Jde o rekonstrukce toalet ve stanicích metra Zličín, Hůrka, Lužiny, Radlická, Nové Butovice a Karlovo náměstí ve vestibulu směrem do Resslovy ulice, k rekonstrukci dojde v průběhu příštího roku. Modernizace ale povede ke zdražení z pětikoruny na deset korun. 

„Vlastní stavební práce trvají u jedněch toalet cca 3 měsíce, včetně zpracování projektu a jeho projednání celkem zhruba 6 měsíců,“ řekla mluvčí Aneta Řehková. 

Modernizace bude znamenat kompletní přestavení prostor a změnu stavebních dispozic. Každé WC bude mít nově u vchodu kamerový systém, turnikety a systém pro nevidomé. V každém je nově bezbariérová toaleta nebo přebalovací pult, místností pro obsluhu a úklidovou místnost. Spolu s prostory toalet opraví DPP také provozní zařízení, to znamená kabelové rozvody a rozvaděče, čerpací fekální stanice, rozvody vzduchotechniky včetně strojovny a další. „Materiálové řešení musí odpovídat předpisovým standardům pro podzemní prostory metra, které jsou z důvodu zajištění bezpečnosti a vysokému obratu zákazníků vyšší než v běžné občanské výstavbě,“ upřesnila Řehková.

Bude se jednat o stanice Zličín, Hůrka, Lužiny, Radlická, Nové Butovice a Karlovo náměstí. (foto: Ropid.cz)

O záchody by se měl v budoucnu starat správce vybraný ve výběrovém řízení. Změní se tím dlouholetý stav, kdy záchodky v metru provozuje hned několik společností. Nejvíce společností je na trase A, kde na šestnáct toalet připadají čtyři společnosti. Většinu ze stanic má však pod palcem společnost DJ Praha podnikatele Daniela Jablonského. Záchodky na „béčku“ pak dosud ovládá firma Consteel patřící Štěpánu Řežovi. Na trase C provozuje toalety společnost Mypa byznysmenů Michala Paula a Petra Hoška. „Na provozování toalet na trase A a B je uzavřena smlouva na dobu neurčitou. Na trasu C je uzavřena smlouva do roku 2020,“ uvedla mluvčí dopravního podniku na dotaz deníku E15, do kdy bude současný stav trvat.

„Předpokládá se, že nový partner zajistí provoz všech toalet v metru, přičemž bude vybrán transparentním způsobem. Celkové časování je odvislé od nastavení požadavků na budoucí spolupráci, interní jednání probíhají průřezově dopravním podnikem,“ řekla na dotaz deníku E15 mluvčí DPP Aneta Řehková. Cena tendru ani termín vyhlášení podle ní zatím nejsou jisté.

 

Už letos byly zmodernizovány nebo jsou před otevřením toalety ve stanicích Anděl, Náměstí Republiky – Masarykovo nádraží, Vltavská, Palmovka – západní vestibul, Skalka, I. P. Pavlova, Náměstí Míru, Dejvická, Staroměstská a Nádraží Holešovice.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *