DPMLJ si musí vzít úvěr 43 milionů, ručitele bude dělat město Liberec

Liberec a Jablonec nad Nisou – Dopravní podnik Liberec (DPMLJ) si musí vzít úvěr 43 milionů korun. Kvůli policejnímu vyšetřování podezření z korupce má pozastavené dotace ve výši 85, 5 milionu korun. Ručení za úvěr se splatností pět let schválilo liberecké zastupitelstvo.

Mercedes-Benz Citaro (Zdroj: DPMLJ)

Dopravní podnik na úvěr vyhlásil soutěž, kterou vyhrála Česká spořitelna. „Pro Českou spořitelnu je ten ručitelský závazek podmínkou podepsání smlouvy,“ řekl na libereckém zastupitelstvu předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek.

Dopravní podnik má proto pozastavené dvě dotace. Jednou je rekonstrukce tramvajové trati v centru Liberce téměř za 57 milionů korun a druhou nákup 17 autobusů na zemní plyn za 108 milionů korun. „Problémy s nedostatkem peněz jsme dosud řešili šetřením, omezili jsme veškeré investiční akce, ale i opravy tramvajových tratí,“ uvedl Michal Zděnek. Například se odložila oprava dvou úseků tramvajové trati.  „Dostáváme se ale do situace, kdy skutečně opravy tramvajových tratí v některých úsecích musíme udělat, jinak by nebyly provozuschopné,“ dodal Zděnek.

Na zastupitelstvu zaznělo, jestli se k ručitelskému závazku připojí také druhý akcionář DPMLJ Jablonec n. Nisou. „K ručitelskému závazku se Jablonec zcela jistě nepřipojí,“ řekl Jiří Šolc. „Nevím, jestli máme chodit do Jablonce, ať ručí za závazky, které se odehráli na území Liberce,“ doplnil primátor města Liberce Jaroslav Zámečník (SLK).

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou se potýká s problémy dlouhodobě. Ke konci ledna došlo k vypovězení smlouvy se společností BusLine a.s. a v Liberci tím došlo k redukci spojů. Dopravní sdružení obcí Jablonecka (DSOJ) bez soutěže podepsalo s BusLine LK s.r.o smlouvu na dva roky o zajištění dopravy na Jablonecku v síti MHD. Kilometr stojí 53,01 Kč, tržby jsou BusLine. DSOJ odeslala jednostrannou výpověď celé rámcové smlouvě s DPMLJ. Stalo se tak potom, co obě strany několik týdnů jednaly o dohodě o jejím ukončení.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Soldán Jiří

Na stránkách píšu hlavně o veřejné dopravě v Severních Čechách. Aktuálně chodím na Střední škola strojní, stavební a dopravní v Liberci do druhého ročníku na oboru Provoz a Ekonomika dopravy Zabývám se hlavně železniční, autobusovou a tramvajovou dopravu. Také se zajímám o integrované systémy IDOL, DÚK, PID a také o německý ZVON.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *