Dopravní nostalgie v Brně se koná již tento víkend

Brno – Již tradiční červnová akce se letos koná o víkendu 15.-16. června. Při příležitosti 150 let MHD v Brně letos navíc vyjede i několik vozů, které byly v líšeňském depozitáři TMB odstaveny spoustu let. Těšit se můžete i na Den otevřených dveří ve vozovně Husovice.

Dopravní nostalgie v roce 2017. (foto: Dominik Konečný)

Ta letos slaví 90 let své existence a 70 let trolejbusové dopravy. Trolejbusy vyjely poprvé do ulic Brna 30. července 1949 na trati Hlavní nádraží – Slatina a byla jim vyhrazena část tehdy tramvajové vozovny Husovice. Ta bude otevřena v sobotu 15.6. po výstavě ,,Městská hromadná doprava ve třech stoletích” na náměstí Svobody v 10 hodin. Bude vystaven např. nový řídící systém nebo kropící tramvaj a další vůz z roku 1919.

Vozovna Husovice bude zpřístupněna veřejnosti od 12:15 do 17 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout zde deponované trolejbusy, ukázky trolejového vedení, součástky trolejbusů a mnoho dalšího. Dále sem bude z vozovny Komín dotažen vůz Škoda 9Tr, odkoupený zpět z Ukrajiny a čekající na opravu a následné zařazení do sbírky retro vozů DPMB.

V provozu bude několik linek obsluhovaných historickými vozidly. ,,Počítáme s tím, že koňka bude jezdit kolem centra města, parní tramvaj na Mendlovo náměstí a zpět, další historické vozy k Vozovně Husovice, kde je v sobotu Den otevřených dveří. Historické trolejbusy budou jezdit i po manipulačních tratích, kudy běžně nejezdí, tedy například ulicemi Drobného, Milady Horákové a Marešova,” uvedla tisková mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Na linkách bude platit zvláštní jízdné. Linky budou v provozu od cca 12 do 18 hodin. Po tomto víkendu také zahájí dopravu nostalgické linky H4 a H24, které budou v provozu i nadále o každém víkendu a svátku až do konce září. Na těchto linkách ale platí běžný tarif.

V jubilejním roce jsou také častěji vypravovány na linku 10 retro tramvaje. Nasazovány jsou každý víkend a svátek. (foto: Dominik Konečný)

 

Škála historických vozidel bude pestrá, objeví se i netradiční vozy, jako je zástupce prvních elektrických vozů zahajujících provoz v roce 1900 (vůz č. 10), nebo vůz CMg č. 57, který se jako ojetý dostal do Brna v roce 1915 z dráhy Bratislava – Vídeň. V soupravě s ním bude vlečný vůz č. 205. Dále vyjede salónní tramvaj 4MT a retro tramvaje ČKD Tatra typů T2, T3 a K2. A jak je již zmíněno výše, vyjede i vůz koňky z roku 1876 a parní tramvaj Caroline.

Z trolejbusů by měly vyjet vozy 7Tr, 9Tr, T11 a 14Tr z TMB, potom také nedávno opravený vůz Škoda 15Tr ze sbírky retro vozů DPMB. Dále by měly vyjet vybrané autobusy z TMB a  například retro Karosy řady 700 z  DPMB. 

15 let slaví i IDS JMK. Ten nabídne v sobotu 15.6. jízdy historického vlaku z centra do depa ČD v Maloměřicích, kde se bude konat Den otevřených dveří. Nasazeny budou i historické autobusy. Následně poté v neděli 16.6. se mohou zájemci projet historickými autobusy do turisticky zajímavých lokalit.

 

V jubilejním roce 2019 při příležitosti výročí 150 let MHD nás letos čekají ještě 2 akce. Dne 17. srpna v 19 hodin bude odhalen památník 150 let MHD na Moravském náměstí a 31. srpna proběhne streetparty na ulici Lidické, kde bude k vidění mimo jiné přehlídka historických vozidel. 

 

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Dominik Konečný

Zajímám se o MHD od roku 2012, od roku 2017 ji i fotím. Na tram-bus.cz od roku 2019.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *