V Olomouci byla do provozu spuštěna nová dopravní řídící ústředna.

Olomouc – Nová ústředna nemá jen dohlížecí funkci, jak tomu bylo dříve. Je to sofistikované centrum s inteligentním řízením světelných křižovatek, monitoringem obsazenosti parkovišť, ovládáním proměnných značek či možností připojení dohledových kamer.

Nová řídící ústředna (zdroj: denik.cz)

Primárně má sloužit ke koordinaci dopravního provozu ve městě, má tedy řídit křižovatky včetně možnosti úpravy signalizačních plánů podle aktuálních událostí či mimořádných situací. Velkou část dat mohou řidiči už dnes sledovat na webu nebo v aplikaci Chytrá Olomouc.

Online sledování provozu pomocí webkamer.

Přehled dopravních omezení.

Nyní bude možné nastavit na koordinovaných úsecích takzvanou zelenou vlnu, po které lidé často volají, a to přímo z dopravního centra i s preferencí pohybu hromadné dopravy v závislosti na aktuální dopravní situaci,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek (ANO).

Olomouc se díky této ústředně stala dalším z měst s inteligentním řízením dopravy. Díky nasbíraným datům bude možné během rekonstrukcí lépe plánovat objízdné trasy, bude možné lépe plánovat trasy MHD a také se předpokládá méně vyprodukovaných emisí.

Zhotovení ústředny přišlo na přibližně 30 mil. KČ, přičemž asi 85%  všech nákladů pokryla dotace EU.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Tomáš Ondráček

Členem je od října 2018 a je vedoucím projektu soutěže Dopravní návrh. Na stránkách začal psát články v únoru 2019. Píše zejména aktuality z Olomouckého kraje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *