Autobusová linka 230421 (PID 421) Kouřim – Horní Kruty,Bohouňovice II
Rozsah provozu: celotýdenně
Charakter trasy: klasická
Typ autobusů: standardní
Dopravce: OAD Kolín,s.r.o.
Garantované nízkopodlažní spoje: ne
Počet variant trasy: 2
Konečné zastávky: 2 (Kouřim, Ždánice, Horní Kruty,Bouhoňovice II)
Přestupní uzly: Ždánice,,U Jánů; Kouřim
Doba jízdy: 37 min (do Ždánic 11 min)
Délka linky: 22 km (do Ždánic 5 km)
Zastávky: KOUŘIM– Kouřim,,ZŠ – Kouřim,,rozcestí Běšínov (×)– { ŽDÁNICE } – Ždánice,,U Jánů – Malotice,Lhotky – { Barchovice,Radlice } – Barchovice,,rozcestí Radlice (×) – Barchovice,,Obecní úřad – Barchovice (T) – Barchovice,Hryzely (×) – Horní Kruty – Horní Kruty,Dolní Kruty – Horní Kruty,Přestavlky (×) – { Horní Kruty,Újezdec } – HORNÍ KRUTY,BOHOUŇOVICE II
Něco o lince:
Linka PID 421 spojuje Kouřim s Barchovicemi a Horními Kruty. Většina cestujících však linku využívá od zastávky Ždánice,,U Jánů, kde je přestup na linku 381 od/do Prahy.
„Čtyřistadvacetjednička“ má celkem 4 varianty trasy. Jedna vede klasicky z Kouřimi bez zajíždění do Radlic a Újezdce, druhá končí už ve Ždánicích, třetí a čtvrtá zajíždí do Radlic či Újezdce. Provoz do Újezdce je zajištěn 2 spoji ráno odtud směrem na Kouřim a 2 spoji odpoledne zpět. Do Radlic je provoz o něco pestřejší, ve všední dny se jedná celkem o 6 párů spojů (o víkendu pak jeden sobotní a nedělní pro chataře).
připravený SOR CN 10.5 v zastávce Horní Kruty,,Bohouňovice II. na odjezd na linku 421 (foto: MCH)
V základní trase Kouřim – Horní Kruty je v provozu ve všední dny ve špičkách v intervalu 60 min, mimo ní pak po 2 hodinách. O víkendu jezdí od 7 do 19 hodin s tím, že první ranní spoj jede jen v sobotu a poslední večerní spoj jede jen v neděli. Interval o víkendu činí 4 hodiny. Kromě popisu trasy a intervalů má jako jedna z mála linek 421 garantovaný přestup na autobus, na linku 381 do Prahy. Tento přestupní bod se nachází v zastávce Ždánice,,U Jánů a denně ho využívání několik desítek cestujících. Z jednou ze zajímavostí je také plno hradišť, nacházející se v okolí trasy linky 421 a historické centrum Kouřimi.
SOR C 10.5 v přestupní zastávce Ždánice,,U Jánů (foto: MCH)
Svojí trasu začíná v Kouřimi na právě rekonstruovaném autobusovém obratišti, které bude nově lépe reagovat aktuálním potřebám. Odtud jede Kouřimí ulicí Okružní kolem městských hradeb a za kaplí Panny Marie Pomocné postupně klesá k potoku Střebovka. Po silnici II. třídy č. 334 jede kolem hospodářských půd kolem osady Běšínov do Ždánic k zastávce Ždánice,,U Jánů k přestupnímu uzlu. Zde vyloží své cestující, kteří jedou do Prahy či nabere cestující z linky 381, které z Prahy přijedou a pokračuje dále do Lhotky. Za ní jede buď po hlavní rovně do Radlic a z nich se vrací zpět, nebo jede rovnou vlevo do Barchovic, kde prošla v uplynulých letech oprava vozovky či autobusové zastávky.
nově rekonstruované obratiště Kouřim s linkou 421 v nástupní zastávce (foto: MCH)
Z Barchovic jede ještě do Hryzel a od nich jede už do Horních Krut, které zajišťují asi 50 % poptávky této linky. Z Horních Krut jede ještě kolem Dolních Krut do Přestavlk a odtud vybranými spoji do Újezdce na otočku, jinak jede vlevo do Bohouňovic II, kde má i svojí konečnou.
*v provozu do cca 21 hodin Platný jízdní řád Staré jízdní řády:
Zajímavá místa na trase:
- Kouřim – městské hradby – kaple nejsvětější trojice
- Kouřim,,ZŠ – kostel sv. Štěpána – kaple P. Marie Pomocné – muzeum Kouřimska – zvonice – východiště po modré značce (hradiště Kouřim, hradiště U Vojtěcha) do Toušic – NS Stará Kouřim (hradiště Stará Kouřim, Lechův kámen, Libušino jezírko)
- Ždánice – hradiště Ždánice – památník obětem nacismu
- Hryzely – hradiště Hryzely
- Horní Kruty – kostel sv. Václava
- Bouhoňovice II. – kaple
Zveřejněno: 11. 6. 2015 Autor: Martin Chour
4 reakce na Linka PID 421