Linka 294

 

Pražská autobusová linka 294

V provozu: celotýdně (od 6 do 20 hodin)

Typ autobusu: midibus

Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)

Konečné zastávky: 2 (Florenc, Nemocnice pod Petřínem)

Přestup na metro: A, B, C Doba jízdy: 22/24 min

Délka linky: 4 km

Zastávky:

Florenc (C) – Bílá labuť – Petrské náměstí – Truhlářská (B) (Z) – Hradební – Haštalské náměstí (T) – U Staré školy (T) – Pařížská (T) – Masná (Z) – Staroměstské náměstí (Z) – Mariánské náměstí – Staroměstská (A) – Malostranské náměstí – Šporkova (T) – Nemocnice pod Petřínem

Historie:

Linka 294 poprvé vyjela 6. října 2014 v trase, ve které jezdí dnes. Důvodem spuštění této linky byla lepší obsluha Prahy 1. Linka 294 nahradila původní linku 292 (Malostranské náměstí – Nemocnice pod Petřínem). Pro řidiče je tato linka hodně naobtíž. Uměním pro každého řidiče, který jede tuto linku, je dostat se úzkými ulicemi Starého Města bez nehod. Tuto skutečnost navíc ještě zpestřují dodávky, které někdy brání řidiči při jízdě. Na linku jsou nasazovány midibusy Solaris Urbino 8.9 LE, jelikož konkurenční vozy SOR NB 8.5 jsou širší než jsou ulice se zaparkovanými auty.

PA061864linka 294 na Petrském náměstí (foto: MCH)

linka 294 Solaris Urbino 8,9 Náměstí Republiky 2015

linka 294 na náměstí Republiky (foto: MCH)

Mapa:

294 nov

Intervaly:

Celý týden
Se
Ve
30 30
30*

*V provozu do 20 hodin Zajímavá místa na trase:

 • Florenc – Muzeum hlavního města Prahy
 • Petrské náměstí – Petrská věž – kostel sv. Petra – pamětní deska Barbora Serafinová
 • Haštalské náměstí – kostel sv. Haštala – Muzeum Speculum Alchemiӕ
 • U Staré školy – Španělská synagoga – Židovské muzeum – kostel sv. Ducha – památník F. Kafky
 • Pařížská  – kostel sv. Salvátora – Židovská radnice – Vysoká synagoga – Staronová synagoga – Maiselova synagoga
 • Masná – kostel sv. Jakuba Většího – Minoritský klášter – Sborový dům Jana Milíče z Kroměříže
 • Staroměstské náměstí – Staroměstské náměstí – pomník Mistra Jana Husa – kostel sv. Michala – palác Kinských – kostel Matky Boží před Týnem (Týnský chrám) – kostel sv. Mikuláše – Staroměstská radnice – staroměstský orloj – Museum čokolády Choco-Story – Sklářské muzeum Moser

P2131141Staroměstské náměstí společně s linkou 294 (foto: MCH)

 • Mariánské náměstí – Nová radnice – Muzeum J. Ježka
 • Staroměstká – památník A. Dvořáka – Filozofická fakulta – Uměleckoprůmyslové museum v Praze – Rudolfinum – Pinkasova synagoga
 • Masná – kostel sv. Jakuba Většího – minoritský klášter – Sborový dům Jana Milíče z Kroměříže
 • Malostranské náměstí – Lichtenštejnský palác – morový sloup Nejsvětější Trojice – morzinský palác – pamětní deska Michal Chrabrý – kostel sv. Mikuláše – kostel Panny Marie u kajetánů – Thun-Hohenštejnský palác – pamětní deska Karl von Terzaghi
 • Šporkova – Lobkovický palác – Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy – Schönbornský palác
 • Nemocnice pod Petřínem – kostel sv. Karla Boromejského – klášter a kostel sv. Kateřiny

  Staré jízdní řády:

Fotografie:

PA061890linka 294 na Nemocnici pod Petřínem (foto: MCH)

PC300100

linka 294 v Truhlářské ulici, která právě míjí gymnázium Jiřího Gutha Jarkovského (foto: MCH)

PA061868linka 294 přijíždí do zastávky Masná (foto: MCH)

Včerejší odklon linky 294 Kaprovou ulicí, kvůli neprůjezdnosti ulice Žatecké, díky špatně zaparkovanému autu.

 Linky 294 jede Kaprovou ulicí, kvůli neprůjezdnosti ulice Žatecké, kvůli špatně zaparkovanému autu. (foto: MCH)

Video:

linka 294 v úseku Florenc – Nemocnice pod Petřínem (video: LN) linka 294 v úseku Nemocnice pod Petřínem – Florenc (video: LN)

Popis trasy:

Od Nemocnice pod Petřínem na Malostranské náměstí vede stejně, jak vede dosud, tedy ulicí Vlašská a Tržiště. Dále jede od Malostranského náměstí po tramvajových kolejích na Malostranskou a po Mánesově mostě na Staroměstskou. Zde zastavuje na tramvajové zastávce, jak ve směru na Malostranské náměstí, tak i ve směru na Národní divadlo.

P9281629zastávka Staroměstská (foto: MCH)

Poté jede autobus ke křižovatce ulic Křižovnické a Platnéřské, kde odbočuje vlevo do ulice Platnéřská a jede rovně na Mariánské náměstí. Zde se nachází další zastávka pojmenovaná podle náměstí – Mariánské náměstí. Tato zastávka je jedna z mála, která je obousměrná.

P9281624zastávka Mariánské náměstí (foto: MCH)

Poté autobus pokračuje ulicí Platnéřskou na náměstí Franze Kafky, kde odbočuje vlevo do ulice Maiselovy. Nyní odbočuje vpravo do ulice Jáchymova, kde se následovně dostává do Pařížské ulice. Touto ulicí směřuje na Staroměstské náměstí, kde je další zastávka, pojmenovaná Staroměstské náměstí.

P9281616zastávka Staroměstské náměstí (foto: MCH)

Ze Staroměstského náměstí jede Dlouhou a poté Masnou ulicí ke Střední průmyslové škole dopravní. Zde se nachází další zastávka – Masná.

P9281607zastávka Masná (foto: MCH)

Za zastávkou Masná jede již kolem vyjmenované Střední průmyslové školy dopravní na křižovatku ulic Masná a Rybná, kde odbočuje doleva a směřuje opět na Dlouhou ulici. Zde na křižovatce ulic Rybné a Dlouhé odbočuje vpravo a jede k významnější křižovatce ulic Dlouhé a Revoluční. Před křižovatkou se nachází další zastávka, která se jmenuje Hradební.

P9281603zastávka Hradební (foto: MCH)

Odtud směřuje vpravo podél kolejí na náměstí Republiky. Linka však nejede přes náměstí Republiky, ale odbočuje již před ním do ulice Truhlářské. Zde se nachází zastávka Truhlářská.

P9281599zastávka Náměstí Republiky (foto: MCH)

Ulicí Truhlářskou jede až na Petrské náměstí, kde se nachází další zastávka – Petrské náměstí. Ta je umístěna až za Petrským náměstím v ulici Petrská.

P9281595zastávka Petrské náměstí (foto: MCH)

Odtud pokračuje ulicí Biskupskou na Bílou labuť a následovně Florenc, kde je linka ukončena. Zde končí v ulici Křižíkově v zastávce linek H1 a H2.

P9281639zastávka Florenc (foto: MCH)

Při zpáteční cestě jede z Florence z ulice Ke Štvanici (zastávka linky 207 směr Staroměstská) a pod Wilsonovou ulicí na Bílou labuť. Dále ulicí na Poříčí ke křižovatce ulic Zlatnické a Na Poříčí, kde odbočuje vpravo. Pokračuje ulicí Zlatnickou na Petrské náměstí, kde se nachází zastávka totožného jména jako náměstí.

P9281597zastávka Petrské náměstí (foto: MCH)

Na Petrském náměstí zatáčí vlevo a pokračuje dále ulicí Soukenickou na křižovatku ulic Revoluční, Soukenické a Dlouhé, kde se za křižovatkou nachází zastávka Hradební.

P9281606zastávka Hradební (foto: MCH)

Poté projíždí ulice Dlouhá a Rybná a dostává se na Haštalské náměstí. Zde se nachází stejnojmenná zastávka.

P9281610zastávka Haštalské náměstí (foto: MCH)

Nyní jede krátce ulicí Haštalskou, ale hned zatáčí doprava do ulice Vězeňská, kterou pokračuje až ke kostelu sv. Ducha. Zde se na rozmezí ulic Vězeňské a U Staré školy nachází další zastávka – U Staré školy.

P9281613zastávka U Staré školy (foto: MCH)

Odtud jede jen několik metrů na křižovatku ulic Široké a Pařížské. Za křižovatkou se nachází zastávka Pařížská.

P9281614zastávka Pařížská (foto: MCH)

Nyní jede linka 294 na Mariánské náměstí. Pokračuje proto ulicí Širokou, zatáčí doleva do ulice Žatecká a tou se dostává na Mariánské náměstí. Zde se nachází zastávka.

P9281620zastávka Mariánské náměstí (foto: MCH)

Nyní jede stejně, jako v opačném směru, tedy ulicí Platnéřskou a Křižovnickou na Staroměstskou. Odtud přes zastávky Malostranské náměstí a Šporková na Nemocnici pod Petřínem. Během této změny se ruší mimo jiné zastávka Nerudova.

Zveřejněno: 10. 10. 2014 Autor: Martin Chour

4 Responses to Linka 294

 1. Jiřina Kozojedová říká:

  Dobrý den,
  je sice hezké, že jste linku prodloužili přes zajímavé památky. Pro turisty je to určitě atraktivní. Jenže jste přitom zhoršili dostupnost nemocnice Pod Petřínem. Interval 30 minut je opravdu dost dlouhý. Ten po 15 minutách byl optimální obzvlášť v době ordinačních hodin ambulancí. Nyní je to docela složité i proto, že u nemocnice je malý parkovací prostor. Nestálo by za to vsunout ještě jeden autobus, který by vyplnil vzniklou mezeru jen mezi Malostranským náměstím a nemocnicí?
  S pozdravem
  Jiřina Kozojedová

  • admin říká:

   Dobrý den,
   my jsme pouze fanouškovská stránka Pražské integrované dopravy a s organizování dopravy v Praze nemáme nic společného. Co jsem ale slyšel je, že v blízké době by mělo dojít na lince 294 ke zkrácení intervalu z dnešních 30 na 20 minut, čímž odpovídám i na váš dotaz.
   Budu rád, když jsem vám alespoň nějak pomohl. (MCH)

 2. David Pelech říká:

  odkaz na jízdní řád nefunguje 🙁

 3. Tomáš říká:

  Dobrý den, existuje linka 194 v trase Florenc – Malostranská – Florenc, kterou obsluhuje dopravce About Me a jezdí na ní autobusy typu Iveco Stratos LF 38. Na stránce by mohla být uvedená jako provozní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.