Pražská autobusová linka 168
V provozu: celotýdenně
Typ autobusu: midibus
Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.
Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)
Konečné zastávky: 3 (Nové Butovice, Nemocnice na Homolce, Bílá Hora)
Přestup na metro: A, B
Doba jízdy: 46/44 min
Délka linky: 17 km
Zastávky:
NOVÉ BUTOVICE (B) – Nové Butovice (B) (T) – Poliklinika Lípa (×) – Hůrka (B) (×) – Kodymova – Nárožní (×) – K Fialce (×) – Za Mototechnou (×) – Ordovická (×) – Šafránkova (×) – Motol – Nemocnice Motol (A) – { Na Šafránce (×) – NEMOCNICE NA HOMOLCE – Na Šafránce (×) } – Kukulova (Z) (×) – Vypich – Nad Markétou (×) – Koleje Větrník (T) – Větrník – Petřiny (A) – Sídliště Petřiny – Libocká (×) – Litovický potok (×) – Ruzyňská (×) – Ruzyňská škola – Drnovská (×) – Staré náměstí (×) – Jiviny (×) – Ruzyňský hřbitov (×) – Bílá Hora (T) (×) – BÍLÁ HORA
Historie:
S linkou 168 se sice můžeme setkat už v 90. letech, kdy jezdila z Palmovky do Dolních Počernic, Běchovic a na Rohožník, my si však popíšeme tu dnešní 168 – tedy midibusovou linku v oblasti Nových Butovic.
SOR BN 8,5 nasazený na linku 168 v zastávce Kukulova, nacházející se nedaleko Vypichu (foto: LN)
Pro zlepšení místní obsluhy v oblasti městské části Praha 13 byla 11. prosince 2011 zavedena midibusová linka 168, která zajistila spojení lokalit Nové Butovice – Kodymova – Háje – Nemocnice Motol – Nemocnice Na Homolce. Linka nabídla požadované spojení na úřad městské části i zcela novou obsluhu lokality Háje. V provozu byla od 6 do 20 hodin v pracovní dny v jednotném intervalu 30 minut, dopravcem byl od začátku About Me. Linka 168 zároveň přebrala kapacitu zkrácené linky H2.
Dopravce About Me si linku neudržel dlouho a od 1. září 2012 ji přebral Dopravní podnik hl. m. Prahy.
vedení linky 168 mezi lety 2011 – 2013 (schéma: ropid.cz)
K první změně trasy došlo 30. června 2013, při níž byla z Kodymovy vedena ve směru od Nových Butovic vlevo ulicí Armády a následně vpravo ulicí Pod Kulturním domem tak, aby obsloužila nově zastávku Nárožní.
Mezi dubnem a říjnem 2015 existovaly na lince 168 vložené spoje v trase Vypich – Kodymova, které měly hradit zrušené spoje invalidní linky H2. Nicméně právě po několika měsících se ukázalo, že spoje jsou prázdné, a tak bylo rozhodnuto o jejich zrušení. (foto: LN)
S prodloužením metra A 7. dubna 2015 do Motola proběhla další změna. Ta spočívala v prodloužení linky na Bořislavku jako náhrada za linku 216. Trasa byla tak následující: Nové Butovice – … – Nemocnice Na Homolce – Vypich – Sídliště Petřiny – Poliklinika Petřiny – Norbertov – Macharovo náměstí – Bořislavka.
linka 168 mezi dubnem a říjnem 2015 (schéma: ropid.cz)
V této trasa ovšem nesetrvala dlouho a při dodatečných změnách po vyhodnocení provozu metra A do Motola byla 31. října 2015 od Vypichu vedena opačně přes Petřiny a následně na Sídliště Petřiny. Odtud vedla spolu s linkou 108 přes Libockou, Ruzyňskou školu, Staré náměstí a Jiviny na Bílou Horu, kde byla a stále je ukončena. Na Bořislavku byla nově vedena linka 108.
setkání midibusu SOR a tramvaje T3SUCS u nové stanice metra A – Petřiny (foto: MCH)
Mapa:
Intervaly:
b) | ||||||||||
a) | ||||||||||
a) v úseku Nové Butovice – Nemocnice na Homolce b) v úseku Nemocnice na Homolce – Bílá Hora |
Staré jízdní řády:
Zajímavosti na trase:
- Hůrka – kostel sv. Prokopa – Nepomucký rybník
- Ordovická – PP U Hájů a Motolský ordovik – PP Kalvárie v Motole
- Motol – zámek Motol
- Vypich, Sídliště Petřiny – letohrádek Hvězda – PP Obora Hvězda
zámeček Obora hvězda od parku (foto: OK)
- Libocká – kostel sv. Fabiána a Šebestiána
- Bílá Hora – kostel Panny Marie Vítězné – Řepská NS
kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře (foto: OK)
168 přijíždí od Nemocnice na Homolce do zastávky Na Šafránce (foto: MCH)
jen necelých 7 měsíců bylo možné pořídit tento snímek – linka 168 u Vojenské nemocnice (foto: MCH)
Video z linky:
linka 168 v trase Bořislavka – Nové Butovice v květnu 2015 (video: Dušan Kováčik)
Zveřejněno: 25. 5. 2013 Aktualizováno: 19. 2. 2016 Autor: Martin Chour
8 reakcí na Linka 168