Pražská autobusová linka 167
V provozu: celotýdenně
Typ autobusu: kloubové
Dopravce: Dopravní podnik hl.m.Prahy, a.s.
Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)
Konečné zastávky: 2 (Na Knížecí; Nemocnice na Homolce)
Přestup na metro: A, B
Doba jízdy: 20 min
Délka linky: 8 km
Zastávky:
NA KNÍŽECÍ (B) (V) – Anděl (B) – Klamovka (×) – Kavalírka – Kotlářka – Weberova – Sídliště Homolka – Pod Šafránkou – Kudrnova – Zahradníčkova (Z) (×) – Nemocnice Motol (A) – Na Šafránce (×) – NEMOCNICE NA HOMOLCE
Historie:
Se stavbou nového sídliště Homolka bylo třeba zavést k nové čtvrti i dopravní spojení. Proto byla 3. ledna 1971 zavedena linka 167 v trase Motol – Pod Motolskou nemocnicí – Nemocnice Motol (dnes Kudrnova). Jednalo se tak o první autobusovou linku, která směřovala k jižnímu vchodu motolské nemocnice. Již 29. srpna 1971 byla odkloněna do trasy Kotlářka – …Zahradníčkovou ulicí… – Pod Motolskou nemocnicí – Nemocnice Motol (dnes Kudrnova).
V této trase zůstala do roku 1973, kdy s ohledem na rostoucí sídliště Homolka byla trasa mírně pozměněna: Kotlářka – Pod Motolskou nemocnicí (dnes Kudrnova) – …ulicí Podhorská a Pod Homolkou… – Motol,,Kudrnova (dnes u křižovatky Pod Homolkou × Kudrnova).
linka 167 mezi lety 1973 – 1976 na mapě z roku 1973 (screen: MCH)
Roku 1976 (23. února) se stává ze 167 okružní linka. Začíná na Kotlářce, odkud vede ulicí Ke Kotlářce a Zahradníčkova na Homolku. Zde Kudrnovou ulicí k jižnímu východu motolské nemocnice a okružně zpět ulicí Weberova k tramvajím na Kotlářku.
Od roku 1977 – 1979 probíhala dlouhodobá rekonstrukce Plzeňské ulice, které se dotkla i linka 167. Ta byla jako náhrada za tramvaje prodloužena na Anděl, kde navazovala na odkloněné tramvaje. Kromě jejího dočasného prodloužení došlo s počátkem výluky 5. září 1977 ke zrušení okružního charakteru – nově tak končí v zastávce Kudrnova.
linka 167 mezi lety 1977 – 1979 (screen: MCH)
Po skončení výluky se 8. listopadu 1979 dostala zpět na Kotlářku, ne však nadlouho. Se zprovozněním prvního úseku metra B ze Smíchovského nádraží na Sokolovskou (dnes Florenc) 3. listopadu 1985 došlo opět k jejímu prodloužení na dnešní Anděl, v té době Moskevskou.
Ve druhé části trasy je prodloužena přes Kukulovu (dnes Nemocnice Motol) na Šafráneckou (na křiž. ulic Kukulova × Podbělohorská).
linka 167 mezi lety 1985 – 1993 na mapě z roku 1989
Poslední změnou si prošla 167 16. ledna 1993, kdy byla prodloužena od Nemocnice Motol k Nemocnici na Homolce. Od té doby můžeme 167 vídat v této trase. Se spuštění metropolitní sítě 1. září 2012 jsou na linku pravidelně nasazovány kloubové vozy.
Citybus nasazený na linku 167 v zastávce Klamovka (foto: LN)
Mapa:
Intervaly:
6 |
Staré jízdní řády:
Linka 167 vozáky (platné k 5. 1. 2015) Zajímavosti na trase:
- Klamovka – kostel nanebevzetí Panny Marie – chrám noci a poznání – zahrada Klamovka
- Kotlářka – PP Skalka
pohled ze Skalky na Kotlářku (foto: OK)
- Zahradníčkova – rybník Motol
167 u smyčky Kotlářka při své cestě k nemocnici Motol (foto: LN)
165 u Bertramky (foto: LN)
167 na Plzeňské ulici (foto: LN)
Video z linky:
linka 167 v trase Na Knížecí – Nemocnice na Homolce (video: Garáže Řepy)
Zveřejněno: 20. 5. 2013 Aktualizováno: 13. 2. 2016 Autor: Martin Chour
15 reakcí na Linka 167